Staging preview. Not yet open for orders. Items marked Pending await confirmation from Nomas.

Shop olive oil

Alva Oliva and Álvarez extra virgin olive oils from Oleícola Álvarez, sold in the UAE by Nomas FZE LLC. Prices are per bottle or tin in AED, with the price per litre shown so you can compare sizes. Choose a quantity, add it to your cart and send the order on WhatsApp.

Pre-orders open. First UAE shipment expected mid-November 2026. We confirm your delivery date when we confirm your order. Free UAE delivery on orders of AED 200 or more.

Alva Oliva

Extra Virgin Olive Oil 750 ml

Marasca glass bottle

A generous glass bottle, well suited to gifting and the dinner table.

AED 53.00 per bottle

AED 70.67 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Alva Oliva

Extra Virgin Olive Oil 500 ml

Marasca glass bottle

The everyday bottle for the kitchen counter and the table.

AED 42.00 per bottle

AED 84.00 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Alva Oliva

Extra Virgin Olive Oil 250 ml

Marasca glass bottle

A small bottle for the table, a first taste or a thoughtful gift.

AED 29.00 per bottle

AED 116.00 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Aceites Álvarez

Extra Virgin Olive Oil 2.5 L tin

Lithographed tin with carry handle

A single-variety Picual oil in a tin sized for busy kitchens.

AED 154.00 per tin

AED 61.60 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Aceites Álvarez

Extra Virgin Olive Oil 5 L tin

Lithographed tin with carry handle

Kitchen-scale volume with the lowest price per litre in the range.

AED 275.00 per tin

AED 55.00 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Aceites Álvarez

Extra Virgin Olive Oil 1 L

PET bottle

A one-litre bottle at the lowest price per litre of the bottled sizes.

AED 63.00 per bottle

AED 63.00 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Aceites Álvarez

Extra Virgin Olive Oil Single-Dose Portions 18 ml

Sealed PET single-dose cup

Sealed 18 ml portions for breakfast buffets, room service and catering.

AED 219.00 per box of 200

AED 60.83 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Supplied as a sealed box of 200 portions