Staging preview. Not yet open for orders. Items marked Pending await confirmation from Nomas.

Aceites Álvarez

Álvarez Extra Virgin Olive Oil 2.5 L tin

A single-variety Picual oil in a tin sized for busy kitchens.

Lithographed tin with carry handle · SKU ALVA-EVOO-2.5L-TIN

AED 154.00 per tin

AED 61.60 per litre

No VAT is charged: Nomas FZE LLC is not registered for UAE VAT.

Pre-order: first UAE shipment expected mid-November 2026

1 × tin = AED 154.00

Buying for a restaurant, café or shop? See case pricing and wholesale supply.

Delivery

Delivery in the UAE is AED 25 per order, and free on orders of AED 200 or more. We agree the delivery date with you when we confirm your order. Shipping & delivery policy

Returns

Report a damaged, leaking or incorrect item within 48 hours of delivery for a replacement or refund. Returns, refunds & cancellation

Payment

Cash on delivery, or a payment link sent on WhatsApp once we confirm your order.

About this oil

The Álvarez-label tin from the same producer, Oleícola Álvarez. Its label states 100% Picual variety, the olive most widely grown in Andalusia.

The producer packs in lithographed tin for good product conservation and robustness. At 2.5 litres, with a carry handle, it suits large households and professional kitchens.

Nutrition

Nutrients per 100 g, as printed on the Álvarez 2.5 L tin label
Energy900 kcal
Total fat100 g
Saturated12.79 g
Monounsaturated79.11 g
Polyunsaturated8.10 g
Cholesterol0 mg
Sodium0 g
Protein0 g
Carbohydrate0 g

Specifications

Brand
Aceites Álvarez
Net volume
2.5 L
Container
Lithographed tin with carry handle
Units per case
8 tins
SKU (Nomas)
ALVA-EVOO-2.5L-TIN
Producer reference
OA - L2,5L
Barcode (EAN-13)
8436003910503
Product
Extra virgin olive oil
Olive variety
100% Picual (as stated on the label)
Label category text
Olive oil of superior category, obtained directly from olives and using only mechanical processes.
Ingredients
Extra virgin olive oil
Origin
Product of Spain
Produced and packed by
Oleícola Álvarez S.L., Pol. Ind. Mirabueno s/n, 23650 Torredonjimeno (Jaén), Spain. N.R.S. 16/0002956-J
Storage
Keep away from excess heat and light.
Best before and lot
Printed on the tin

Specifications are taken from the producer's labels, certificates and shipping documents for this pack.

Documents

Certification for the site where this pack is produced:

Other sizes

You may also consider

Aceites Álvarez

Extra Virgin Olive Oil 1 L

PET bottle

A one-litre bottle at the lowest price per litre of the bottled sizes.

AED 63.00 per bottle

AED 63.00 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Alva Oliva

Extra Virgin Olive Oil 750 ml

Marasca glass bottle

A generous glass bottle, well suited to gifting and the dinner table.

AED 53.00 per bottle

AED 70.67 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Alva Oliva

Extra Virgin Olive Oil 500 ml

Marasca glass bottle

The everyday bottle for the kitchen counter and the table.

AED 42.00 per bottle

AED 84.00 per litre

Pre-order · arriving mid-November