Staging preview. Not yet open for orders. Items marked Pending await confirmation from Nomas.

Alva Oliva

Alva Oliva Extra Virgin Olive Oil 750 ml

A generous glass bottle, well suited to gifting and the dinner table.

Marasca glass bottle · SKU ALVA-EVOO-750ML

AED 53.00 per bottle

AED 70.67 per litre

No VAT is charged: Nomas FZE LLC is not registered for UAE VAT.

Pre-order: first UAE shipment expected mid-November 2026

1 × bottle = AED 53.00

Buying for a restaurant, café or shop? See case pricing and wholesale supply.

Delivery

Delivery in the UAE is AED 25 per order, and free on orders of AED 200 or more. We agree the delivery date with you when we confirm your order. Shipping & delivery policy

Returns

Report a damaged, leaking or incorrect item within 48 hours of delivery for a replacement or refund. Returns, refunds & cancellation

Payment

Cash on delivery, or a payment link sent on WhatsApp once we confirm your order.

About this oil

Alva Oliva extra virgin olive oil from Oleícola Álvarez, bottled by the producer in Torredonjimeno, Jaén, in a 750 ml Marasca glass bottle.

The producer photographs this size beside a printed Alva Oliva presentation box. Whether a box accompanies UAE stock is confirmed with each order, so please ask if you are buying it as a gift.

Nutrition

Average content per 100 g, as printed on the Alva Oliva label
Energy3700 kJ / 888 kcal
Fat100 g
of which saturates14.21 g
Carbohydrate0 g
of which sugars0 g
Protein0 g
Salt0 g

Specifications

Brand
Alva Oliva
Net volume
750 ml
Container
Marasca glass bottle
Units per case
12 bottles
SKU (Nomas)
ALVA-EVOO-750ML
Producer reference
AO-750ML
Product
Extra virgin olive oil
Label category text
Superior category olive oil obtained directly from olives and solely by mechanical means.
Ingredients
100% extra virgin olive oil
Origin
Product of Spain
Produced and bottled by
Oleícola Álvarez S.L., Pol. Ind. Mirabueno s/n, 23650 Torredonjimeno (Jaén), Spain. Sanitary registration N.R.S. 16/0002956-J
Storage
Keep away from heat and excess light.
Best before, lot and harvest
Printed on each pack

Specifications are taken from the producer's labels, certificates and shipping documents for this pack.

Documents

Certification for the site where this pack is produced:

Other sizes

You may also consider

Alva Oliva

Extra Virgin Olive Oil 500 ml

Marasca glass bottle

The everyday bottle for the kitchen counter and the table.

AED 42.00 per bottle

AED 84.00 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Aceites Álvarez

Extra Virgin Olive Oil 1 L

PET bottle

A one-litre bottle at the lowest price per litre of the bottled sizes.

AED 63.00 per bottle

AED 63.00 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Alva Oliva

Extra Virgin Olive Oil 250 ml

Marasca glass bottle

A small bottle for the table, a first taste or a thoughtful gift.

AED 29.00 per bottle

AED 116.00 per litre

Pre-order · arriving mid-November