Staging preview. Not yet open for orders. Items marked Pending await confirmation from Nomas.

Alva Oliva

Alva Oliva Extra Virgin Olive Oil 250 ml

A small bottle for the table, a first taste or a thoughtful gift.

Marasca glass bottle · SKU ALVA-EVOO-250ML

AED 29.00 per bottle

AED 116.00 per litre

No VAT is charged: Nomas FZE LLC is not registered for UAE VAT.

Pre-order: first UAE shipment expected mid-November 2026

1 × bottle = AED 29.00

Buying for a restaurant, café or shop? See case pricing and wholesale supply.

Delivery

Delivery in the UAE is AED 25 per order, and free on orders of AED 200 or more. We agree the delivery date with you when we confirm your order. Shipping & delivery policy

Returns

Report a damaged, leaking or incorrect item within 48 hours of delivery for a replacement or refund. Returns, refunds & cancellation

Payment

Cash on delivery, or a payment link sent on WhatsApp once we confirm your order.

About this oil

The compact size of the Alva Oliva range: extra virgin olive oil from Oleícola Álvarez in a 250 ml Marasca glass bottle.

It is a handy format for drizzling and dressing, for trying the oil before choosing a larger size, and for adding to a gift basket. This is also the pack that Nomas had tested by a UAE government food laboratory in 2026; the results are summarised on the Quality page.

Nutrition

Average content per 100 g, as printed on the Alva Oliva label
Energy3700 kJ / 888 kcal
Fat100 g
of which saturates14.21 g
Carbohydrate0 g
of which sugars0 g
Protein0 g
Salt0 g

Specifications

Brand
Alva Oliva
Net volume
250 ml
Container
Marasca glass bottle
Units per case
20 bottles
SKU (Nomas)
ALVA-EVOO-250ML
Producer reference
AO-250ML
Barcode (EAN-13)
8436003910121
Product
Extra virgin olive oil
Label category text
Superior category olive oil obtained directly from olives and solely by mechanical means.
Ingredients
100% extra virgin olive oil
Origin
Product of Spain
Produced and bottled by
Oleícola Álvarez S.L., Pol. Ind. Mirabueno s/n, 23650 Torredonjimeno (Jaén), Spain. Sanitary registration N.R.S. 16/0002956-J
Storage
Keep away from heat and excess light.
Best before, lot and harvest
Printed on each pack
Shelf life (tested lot)
UAE-tested lot L26-23 was produced on 30 May 2025 with a best-before date of 30 May 2027. Every pack carries its own dates.

Specifications are taken from the producer's labels, certificates and shipping documents for this pack.

Other sizes

You may also consider

Alva Oliva

Extra Virgin Olive Oil 500 ml

Marasca glass bottle

The everyday bottle for the kitchen counter and the table.

AED 42.00 per bottle

AED 84.00 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Alva Oliva

Extra Virgin Olive Oil 750 ml

Marasca glass bottle

A generous glass bottle, well suited to gifting and the dinner table.

AED 53.00 per bottle

AED 70.67 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Aceites Álvarez

Extra Virgin Olive Oil 1 L

PET bottle

A one-litre bottle at the lowest price per litre of the bottled sizes.

AED 63.00 per bottle

AED 63.00 per litre

Pre-order · arriving mid-November