Staging preview. Not yet open for orders. Items marked Pending await confirmation from Nomas.

Aceites Álvarez

Extra Virgin Olive Oil Single-Dose Portions 18 ml

Sealed 18 ml portions for breakfast buffets, room service and catering.

Sealed PET single-dose cup

AED 219.00 per sealed box of 200 portions

Supplied as a sealed box · AED 60.83 per litre

No VAT is charged: Nomas FZE LLC is not registered for UAE VAT.

Pre-order: first UAE shipment expected mid-November 2026

Supplied as a sealed box of 200 portions

1 box of 200 = AED 219.00

Delivery

Delivery in the UAE is AED 25 per order, and free on orders of AED 200 or more. We agree the delivery date with you when we confirm your order. Shipping & delivery policy

Returns

Report a damaged, leaking or incorrect item within 48 hours of delivery for a replacement or refund. Returns, refunds & cancellation

Payment

Cash on delivery, or a payment link sent on WhatsApp once we confirm your order.

About this oil

Individual 18 ml portions of extra virgin olive oil with a peel-off lid, sold by the case of 200 portions. The certified scope of the producer's BRCGS food safety certificate includes outsourced packing of extra virgin olive oil in single-dose format.

A practical format for hotels, cafés, caterers and offices that want a sealed, single-serve oil. For regular monthly volumes, send us a wholesale enquiry.

Specifications

Brand
Aceites Álvarez
Net volume
18 ml per portion
Container
Sealed PET single-dose cup
Units per case
200 portions
Product
Extra virgin olive oil
Origin
Product of Spain (printed on the lid)
Produced by
Oleícola Álvarez S.L., Torredonjimeno (Jaén), Spain

Specifications are taken from the producer's labels, certificates and shipping documents for this pack.

Documents

Certification for the site where this pack is produced:

Other sizes

You may also consider

Alva Oliva

Extra Virgin Olive Oil 250 ml

Marasca glass bottle

A small bottle for the table, a first taste or a thoughtful gift.

AED 29.00 per bottle

AED 116.00 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Alva Oliva

Extra Virgin Olive Oil 500 ml

Marasca glass bottle

The everyday bottle for the kitchen counter and the table.

AED 42.00 per bottle

AED 84.00 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Alva Oliva

Extra Virgin Olive Oil 750 ml

Marasca glass bottle

A generous glass bottle, well suited to gifting and the dinner table.

AED 53.00 per bottle

AED 70.67 per litre

Pre-order · arriving mid-November