Staging preview. Not yet open for orders. Items marked Pending await confirmation from Nomas.

Aceites Álvarez

Álvarez Extra Virgin Olive Oil 5 L tin

Kitchen-scale volume with the lowest price per litre in the range.

Lithographed tin with carry handle · SKU ALVA-EVOO-5L-TIN

AED 275.00 per tin

AED 55.00 per litre

No VAT is charged: Nomas FZE LLC is not registered for UAE VAT.

Pre-order: first UAE shipment expected mid-November 2026

1 × tin = AED 275.00

Buying for a restaurant, café or shop? See case pricing and wholesale supply.

Delivery

Delivery in the UAE is AED 25 per order, and free on orders of AED 200 or more. We agree the delivery date with you when we confirm your order. Shipping & delivery policy

Returns

Report a damaged, leaking or incorrect item within 48 hours of delivery for a replacement or refund. Returns, refunds & cancellation

Payment

Cash on delivery, or a payment link sent on WhatsApp once we confirm your order.

About this oil

Five litres of Álvarez extra virgin olive oil in a lithographed tin with a carry handle, for restaurants, caterers and households that cook in quantity.

It has the lowest price per litre in the UAE range. The label carries the Álvarez brand, as shown in the photograph supplied by Nomas.

Specifications

Brand
Aceites Álvarez
Net volume
5 L
Container
Lithographed tin with carry handle
Units per case
4 tins
SKU (Nomas)
ALVA-EVOO-5L-TIN
Product
Extra virgin olive oil
Net content
5 litres
Ingredients
100% extra virgin olive oil
Origin
Product of Spain
Produced and packed by
Oleícola Álvarez S.L., Pol. Ind. Mirabueno s/n, 23650 Torredonjimeno (Jaén), Spain
Storage
Keep away from heat and excess light.
Best before, lot and harvest
Printed on the top of the tin
Label languages
Spanish and English

Specifications are taken from the producer's labels, certificates and shipping documents for this pack.

Documents

Certification for the site where this pack is produced:

Other sizes

You may also consider

Aceites Álvarez

Extra Virgin Olive Oil 2.5 L tin

Lithographed tin with carry handle

A single-variety Picual oil in a tin sized for busy kitchens.

AED 154.00 per tin

AED 61.60 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Aceites Álvarez

Extra Virgin Olive Oil 1 L

PET bottle

A one-litre bottle at the lowest price per litre of the bottled sizes.

AED 63.00 per bottle

AED 63.00 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Alva Oliva

Extra Virgin Olive Oil 750 ml

Marasca glass bottle

A generous glass bottle, well suited to gifting and the dinner table.

AED 53.00 per bottle

AED 70.67 per litre

Pre-order · arriving mid-November