Staging preview. Not yet open for orders. Items marked Pending await confirmation from Nomas.

Aceites Álvarez

Álvarez Extra Virgin Olive Oil 1 L

A one-litre bottle at the lowest price per litre of the bottled sizes.

PET bottle · SKU ALVA-EVOO-1L

AED 63.00 per bottle

AED 63.00 per litre

No VAT is charged: Nomas FZE LLC is not registered for UAE VAT.

Pre-order: first UAE shipment expected mid-November 2026

1 × bottle = AED 63.00

Buying for a restaurant, café or shop? See case pricing and wholesale supply.

Delivery

Delivery in the UAE is AED 25 per order, and free on orders of AED 200 or more. We agree the delivery date with you when we confirm your order. Shipping & delivery policy

Returns

Report a damaged, leaking or incorrect item within 48 hours of delivery for a replacement or refund. Returns, refunds & cancellation

Payment

Cash on delivery, or a payment link sent on WhatsApp once we confirm your order.

About this oil

One litre of Álvarez extra virgin olive oil in a PET bottle, produced and bottled by Oleícola Álvarez in Torredonjimeno, Jaén.

It is the lowest price per litre of the bottled sizes and suits households that cook with olive oil every day. The label carries the Álvarez brand, as shown in the photograph supplied by Nomas.

Specifications

Brand
Aceites Álvarez
Net volume
1 L
Container
PET bottle
Units per case
12 bottles
SKU (Nomas)
ALVA-EVOO-1L
Product
Extra virgin olive oil
Label category text
Superior quality olive oil obtained directly from olives and only by mechanical means.
Origin
Product of Spain
Produced and bottled by
Oleícola Álvarez S.L., Pol. Ind. Mirabueno s/n, 23650 Torredonjimeno (Jaén), Spain. Sanitary registration N.R.S. 16/0002956-J
Best before, lot and harvest
Printed on each bottle

Specifications are taken from the producer's labels, certificates and shipping documents for this pack.

Documents

Certification for the site where this pack is produced:

Other sizes

You may also consider

Alva Oliva

Extra Virgin Olive Oil 750 ml

Marasca glass bottle

A generous glass bottle, well suited to gifting and the dinner table.

AED 53.00 per bottle

AED 70.67 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Alva Oliva

Extra Virgin Olive Oil 500 ml

Marasca glass bottle

The everyday bottle for the kitchen counter and the table.

AED 42.00 per bottle

AED 84.00 per litre

Pre-order · arriving mid-November

Alva Oliva

Extra Virgin Olive Oil 250 ml

Marasca glass bottle

A small bottle for the table, a first taste or a thoughtful gift.

AED 29.00 per bottle

AED 116.00 per litre

Pre-order · arriving mid-November